ULUSLARARASI DENEYİMLER IŞIĞINDA TÜRKİYE’DE BARIŞ ARAYIŞLARI

Bu araştırmada, Türkiye’nin Kürt çatışması tarihsel ve karşılaştırmalı bir perspektifle kapsamlı olarak ele alınıyor. Dünya deneyimleri ışığında, Kürt çatışmasının dünü, bugünü ve yarını sınır-ötesi bir bağlamda irdeleniyor. Çatışma çözümü ve toplumsal barış inşasına odaklanan bu araştırma, esasında Kürt çatışmasında müzakereye dönüş imkanlarını tartışıyor. Araştırma bu nitelikleriyle alanda önemli bir boşluğu doldurma iddiasını taşıyor. 

Araştırma altı bölümden oluşuyor. İlk üç bölüm dünya deneyimlerine ayrılmış durumda. Yaşadığımız sorunun özgünlükleri olmakla birlikte “bize has” olmadığını ortaya koymak amacıyla, birinci bölümde, devletiçi (intra-state) çatışmaların formasyonunu, başka bir ifadeyle ortaya çıkış, şekilleniş ve sonlanma biçimlerini belirleyen temel parametreler tartışılıyor. Bu bölümde, devletiçi çatışmaların formasyonunu belirleyen temel dinamikler konusun- da kavramsal bir çerçeve geliştiriliyor. Devlet-içi çatışmaları belirleyen temel parametreler tartışıldıktan sonra, ikinci ve üçüncü bölümde, sırasıyla Filipinler/Bangsamoro ve Endonezya/Açe deneyimleri derinlemesine ele alınıyor. 

Sonraki üç bölümde Kürt çatışması ve çözüm arayışlarına bakılıyor. Dördüncü bölümde, son diyalog süreci olan 2013-2015 Çözüm Süreci derinlemesine irdeleniyor. Beşinci bölümde, birinci bölümde geliştirilen kavramsal çerçeve baz alınarak Türkiye’nin Kürt meselesi ve Kürt çatışmasının temel parametreleri tarihsel bir perspektifle analiz ediliyor. Bu bölümde Kürt meselesinin içinde bulunduğu somut koşullar analitik bir çerçevede sunuluyor. Araştırmanın son bölümünde ise hem birinci bölümde geliştirilen kavramsal çerçeve hem de beşinci bölümde irdelenen Kürt meselesinin somut parametreleri dikkate alınarak başarısız diyalog girişimlerinden sonra müzakereye dönüşün imkanları ve sınırları tartışılıyor. 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Comments are closed.