Soğuk Savaş’ın Gölgesinde (Oto)Soykırım ve Ertelenen Adalet: KAMBOÇYA DENEYİMİ

Soğuk Savaş’ın Gölgesinde (Oto)Soykırım ve Ertelenen Adalet: KAMBOÇYA DENEYİMİ
Soğuk Savaş’ın Gölgesinde (Oto)Soykırım ve Ertelenen Adalet: KAMBOÇYA DENEYİMİ

Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nün (DİSA) Adalet ve Barış İnşası Araştırma Programı çerçevesinde başlattığı Çatışma Çözümü ve Barış İnşası: Dünya Deneyimleri Serisi Projesi kapsamında 2020’de Sri Lanka, Guatemala ve Nepal, 2021’de ise Kolombiya, Meksika/Zapatistalar ve Ruanda vakalarına ilişkin raporlar yayınladık. Proje bu yıl Kamboçya, Sudan, Güney Afrika, Filipinler ve Endonezya vakalarıyla devam ediyor.

DİSA olarak çatışma çözümü ve barış inşası konusunda dünya deneyimlerine ilişkin bilgi üreterek Kürt meselesinin barışçıl, demokratik yollarla çözümüne katkı sunmayı amaçlıyoruz. Söz konusu seriyle sivil toplum aktörleri başta olmak üzere, çatışma çözümü ve barış inşası konusunda çalışan aktörlerin, farklı zaman ve mekânlarda meydana gelen vakalara ilişkin bilgilere erişimine yardımcı olmak istiyoruz. Projeyle ayrıca çatışma çözümü ve toplumsal barış inşası alanında akademik çalışmaların yapılmasını teşvik etmeyi ve genç araştırmacıları desteklemeyi arzuluyoruz.


Bu rapor, Kamboçya’da yaklaşık 20 yıl süren, toplam nüfusun yaklaşık %25-30’una denk düşen 1,7 ile 2,5 milyon insanın hayatına mal olan içsavaş, otosoykırım, etnik, dinî ve siyasi “temizlik” ile sonrasında sağlanan barış inşasını ele alıyor. Akademik çalışmalar kadar uluslararası insan hakları kurumları ile sivil toplum örgütlerinin raporlarını temel alıyor. Ülke geneline yayılan ve bu anlamda hükümet üstüne olan bir devlet-içi çatışma vakası sadece Kürt meselesinin çözümü için değil genel olarak çatışma çözümü ve barış inşası konusunda önemli dersler içeriyor.


Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.


Comments are closed.