DİSA Kürt Dili Bayramı vesilesiyle düzenlenen Anadili Festivali’nin Çocuk Programında yer aldı

Geçtiğimiz yıl düzenlenen Amed Anadili ve Çocuk Festivali’nin devamı niteliğinde bir organizasyon için Sarmaşık Derneği, Göç ve İnsani Yardım Vakfı, Sümerpark Çocuk Destek Merkezi ve DİSA olarak bir araya geldik. Bu yıl 10-15 Mayıs tarihleri arasında DTK Anadili Komisyonu, Kurdî Der ve Eğitim Sen tarafından planlanan Anadili Festivali’nin Çocuk programı için Kent Konseyi bünyesindeki Çocuk Meclisi ile görüştük. Ayrı bir festival yerine aynı festivalin çocuk programını oluşturmak üzere DİSA’nın da içinde bulunduğu Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Psikolojik Danışmanlar Derneği, ÇAÇA, Göç ve İnsani Yardım Vakfı, Sarmaşık Derneği, Ferzad Kemanger Okulu, Ekoloji Derneği, Diyarbakır Bisiklet ve Doğa Sporları Klübü, Eğitim Sen Çocuk Komisyonu, Mezopotamya Psikologlar Derneği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çocuk Tiyatrosu, Dicle-Fırat Kültür Merkezi, Aram Tigran Konservatuarı, Sümerpark Çocuk Destek Merkezi ve belediye kreşlerinden oluşan Kent Konseyi Çocuk Meclisi olarak bir araya geldik.

Program kapsamında;

10 Mayıs günü saat 13.00’te Ofis Semti’nde bulunan PTT’den daha önce çocuklarca hazırlanan Kürtçe kartpostallar yollandı. Saat 15.00’te ise, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda “Masîreşka Biçûk” adlı tiyatro gösterimi yapıldı.

13 Mayıs günü saat 15.00’te Sümerpark’ta kurulan çadırlarda çocukları oyuna alıştırma ve resim çizme etkinliği yapıldı. Eş zamanlı olarak Ali Erel Okulu’nda çocuklarla fidan dikme, yüz boyama, erbane ve palyaço etkinlikleri düzenlendi. Fidan dikimi öncesi çocuklara üzerinde Kurmancca ve Zazaca “15 Mayıs Kürt Dili Bayramı kutlu olsun” yazılı t-shirtler dağıtıldı. Oradan Rojava Parkı’na yürüyüş yapıldı ve saat 16.00’da Rojava Parkı’nda çocuklarla geri dönüşüm defilesi etkinliği düzenlendi. 19.30’da ise Sanat Sokağı’nda Rênas Pîro ve Dicle Fırat Kültür Merkezi’nin müzik dinletisi yapıldı.

14 Mayıs günü saat 13.00’te Parkorman’ında Seta Gulgulîskên Zarokan eğitim setinin dağıtımı yapıldı. Saat 14.00’te İskenderpaşa Mahallesi’nde sokak etkinlikleri düzenlendi. Saat 15.00’te Sümerpark’ta “Anadilinde çocuk hakları” atölyesi ve çocuklar için Kurmancî ve Kirmançkî dersleri yapıldı.

15 Mayıs günü saat 10.00’da Devgeçidi’nde uçurtma uçurma etkinliği düzenlendi.


Comments are closed.